Treść Strony: Wszystkie aktualności

Wszystkie aktualności

Stronicowanie

  • Dzień bez plecaka 2024

    Dzień bez plecaka 2024

    2024.03.26
    W dniu 21 marca w naszej szkole obchodziliśmy Dzień bez plecaka. 
    Dzień bez plecaka (z ang. No Backpack Day) pierwszy raz zorganizowano w 2012 roku z inicjatywy 8-letniej uczennicy, która chciała zwrócić uwagę na wykluczenie edukacyjne w niektórych częściach świata. Od kilku lat Dzień bez plecaka organizowany jest również w Polsce, jednak jego forma różni się od pierwotnej. Polscy uczniowie i uczennice prześcigają się w pomysłach na to, w czym – zamiast plecaka – przynieść do szkoły książki i zeszyty. 
  • Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzna

    Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzn

    2024.03.22
    7 marca w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzn. 
        Oficjalnie Międzynarodowy Dzień Kobiet został ustanowiony – 8 marca 1910 roku - upamiętniając protesty kobiet w Stanach Zjednoczonych. Domagano się wtedy równych praw zarobkowych i politycznych dla kobiet. Dzień Kobiet na świecie obchodzony jest w ok. 30 krajach. Nie w każdym z nich obchody przypadają na 8 marca. Dzień Kobiet w Polsce nie jest dniem wolnym od pracy, choć takim przywilejem cieszą się kobiety na Białorusi, Ukrainie i w Rosji. Polki są w miejscach pracy najczęściej obdarowywane symbolicznym kwiatem, czasami otrzymują też drobne upominki – słodycze, kosmetyki.
     
         
  • Wycieczka do Warszawy - Kaplica Sykstyńska oraz film pt: „Powołany 2’

    Wycieczka do Warszawy - Kaplica Sykstyńska oraz film pt: „Powołany 2’

    2024.03.21

              14 marca uczniowie z naszej szkoły oraz koledzy ze Szkoły Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Pachach wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzenie wystawy „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo” zlokalizowanej na błoniach stadionu PGE Narodowy. Wystawa, która zawitała do Warszawy prosto z Watykanu, przedstawia freski renesansowego mistrza – Michała Anioła – odwzorowane w kaplicy w jej naturalnej wielkości. Największe wrażenie wywarł na nas pokaz w sali kinowej. Sala kinowa to największy ekran typu LED (prawie 12 milionów punktów świetlnych). Sala Kaplicy Sykstyńskiej to pierwsze na świecie cyfrowe odtworzenie całego pomieszczenia – ponad 1000m2. To największa ekranowa powierzchnia w Europie z 39 najnowszej generacji projektorami laserowymi. Oprócz wrażeń wizualnych zdobyliśmy dużo informacji z dziedziny sztuki – o największych mistrzach włoskiego renesansu i ich dziełach. Kaplica Sykstyńska to wyrafinowane przedstawienie historii chrześcijaństwa.

              Drugim punktem wycieczki było obejrzenie filmu pt: „Powołany 2”. „Powołany 2” to kontynuacja internetowego hitu, który stał się fenomenem w sieci i dotarł do milionów widzów na całym świecie. Utalentowany plastycznie Arek doznaje miłosnego zawodu. Wyładowując złość, niszczy ogrodzenie przypadkowego domu. Na jego nieszczęście świadkiem wydarzenia jest ksiądz, który przyjaźni się        z właścicielem posesji. Duchowny proponuje Arkowi, że sprawa rozejdzie się po kościach pod warunkiem, że chłopak pomoże w odmalowaniu zniszczonego kościoła. Stara świątynia wkrótce staje się schronieniem dla znajomych Arka, którym grozi poważne niebezpieczeństwo. Ksiądz, widząc problemy,          z jakimi mierzą się jego młodzi goście, opowiada im cztery inspirujące, prawdziwe, a do tego szalenie spektakularne historie, których przykład odmienił niejedno życie…

             Na zakończenie naszej wycieczki oczywiście nie mogło zabraknąć wizyty w restauracji McDonald's.

  • "Cudowny chłopak"

    2024.03.04

    Wyjazd uczniów do kina na film pt: „Cudowny chłopak. Biały ptak”

    Julian usunięty ze szkoły za znęcanie się nad młodszym kolegą, nie potrafi odnaleźć się w liceum. Jego babcia dzieli się z nim poruszającą historią swojej młodości – żydowskiej dziewczynki, którą ochronił przed wywiezieniem do obozu niepełnosprawny chłopak – Julien. Dobro, które ich połączyło przetrwało II wojnę światową i kiełkuje nadal w kolejnych pokoleniach dzieci, które znajdują w sobie odwagę, aby być dobrymi dla innych. Tak po krótce przedstawia się fabuła filmu, na który wybrali się uczniowie klasy V i VI. Młodzi ludzie mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć historię o nadziei, która uskrzydla, o odwadze, która ratuje życie, o sile dobroci, co odmienia serca. Zaprezentowana historia filmowa była nie tylko znakomitą rozrywką, pigułką wiedzy historycznej, ale przede wszystkim momentem do ogromnych wzruszeń i niecodziennych okazji do przemyśleń: nad sobą i relacjami, jakie często mijają bez echa lub stają się niemymi świadkami czegoś, co nigdy nie powinno się zdarzyć.

     

  • Wyjazd na przedstawienie " Piotruś Pan"

    2024.02.22

            W czwartek, 8 lutego, uczniowie klas 1-3 pod opieką pań: p. Bogumiły Zygier, p. Eweliny Kozery, p. Wioletty Paziaczko i p. Jolanty Zdulskiej udali się do Centrum Kultury w Żyrardowie na spektakl teatralny w wykonaniu artystów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia  pt.: ,, Piotruś Pan”. Dzieciom bardzo spodobał się główny bohater, chłopiec Piotruś Pan, który nie chciał dorosnąć. Jego życie w Nibylandii upływało na psotach, figlach i przeżywaniu nieskończonej ilości magicznych przygód. Ostatecznie  Piotruś zrozumiał jednak, że nie da się przeżyć swojego życia w świecie fantazji. Magiczna, roztańczona, rozśpiewana podróż do Nibylandii z Piotrusiem Panem bardzo podobała się uczniom.  

           W drodze powrotnej uczestnicy wycieczki odwiedzili restaurację  McDonald’s. Po zjedzeniu w niej posiłku, wszyscy w dobrych humorach wrócili do szkoły.

    Wycieczka była udana!

  • Konkurs piosenki MOK Mszczonów

    2024.02.22

    W dniu 15 lutego odbył się Konkurs Piosenki w Mszczonowskim Ośrodku Kultury. Z naszej szkoły udział w nim wzięło pięć bardzo utalentowanych dziewczynek: Aleksandra Maciszewska i Julia Kwaczyńska - uczennice klasy III,  Kinga Dziedzic z klasy IV, Agata Kasprowicz z klasy VI i Karina Leokadia Pieniążek uczennica VII klasy.

      Konkurs odbył się pod okiem profesjonalnego jury, każdy uczestnik miał okazję zaprezentować swoje umiejętności wokalno - muzyczne.

      Serdeczne gratulacje oraz dalszych sukcesów życzymy Aleksandrze Maciszewskiej, która zajęła I miejsce, w kategorii pierwszej (klasy I-III), Karinie Pieniążek za zajęcie II miejsca w kategorii trzeciej (klasy VII-VIII) oraz Julii Kwaczyńskiej, która otrzymała wyróżnienie.

      Brawo!!

  • Gramy dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy !

    2024.02.21

    Gramy dla WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY!!!

      Wyjątkowi aktorzy z naszej szkoły, na zaproszenie Mszczonowskiego Ośrodka Kultury, zaprezentowali swoje ogromne możliwości i uświetnili ten szczególny dzień swoją aranżacją oryginalnych jasełek "W Aniołkowie" przygotowanych przez p. Monikę Solarską - Głębocką i p. Ewelinę Malczewską - Lerka

      Było cudownie!!

  • Wycieczka do Warszawy kl. VII-VIII

    Wycieczka do Warszawy kl. VII-VIII

    2024.02.01

    „Śladami historii” - wycieczka do Warszawy

    W dniu 20 grudnia uczniowie klasy VII i VIII wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do Warszawy. Celem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, upamiętniającego jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Młodzież uczestniczyła w lekcji muzealnej, przeprowadzonej przez przewodnika, który przybliżył okoliczności wybuchu, przebieg i skutki Powstania. Zwiedzając muzeum mogliśmy odczuć, że poruszamy się w scenerii sprzed ponad siedemdziesięciu lat, chodząc po granitowym bruku, wśród gruzów zniszczonej Stolicy. Przy stalowym monumencie oglądaliśmy wyryte na nim Kalendarium Powstania oraz słuchaliśmy dźwięku przypominającego bicie serca. To wszystko miało nam uzmysłowić, że pomimo ogromnych zniszczeń w roku 1944, serce Warszawy wciąż biło. Na własne oczy dostrzegaliśmy jak wyglądał czas okupacji oraz przygotowania do wybuchu powstania, a także poznaliśmy historię godziny „W”. Widzieliśmy trudne życie codzienne w powstańczej Warszawie. Mogliśmy na własnej skórze przekonać się jak wyglądała ewakuacja ze zniszczonego miasta prowadzona jedyną, względnie bezpieczną drogą, jaką były warszawskie kanały. Idąc aranżacją kanałów, w zupełnej ciemności i całkowitej ciszy, walczyliśmy ze strachem i swoimi słabościami. Było to dla nas bardzo trudne i emocjonujące przeżycie. Dokładnie tak samo, jak podczas oglądania filmu „Miasto ruin”, prezentującego przerażający obraz zniszczonej Warszawy po 63 dniach walk. Ponadto w sali zawierającej replikę samolotu Liberator B-24J dowiedzieliśmy się, w jaki sposób alianci wspierali walczące miasto oraz jak skrajnie niebezpieczne było to zadanie. Pod koniec zwiedzania, mogliśmy jeszcze zobaczyć Miejsca Pamięci, w których znajdowały się powstańcze mogiły. Wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego, była dla nas dużym przeżyciem. Będąc tam oddaliśmy hołd pamięci tym, którzy zginęli w obronie naszej wolności.

     

  • Wspólna wigilia

    Wspólna wigilia

    2024.01.17

         Tradycyjnie, jak co roku, tuż przed świętami Bożego Narodzenia 21 grudnia odbyły się w naszej szkole jasełka. W rolę artystów odtwarzających historię sprzed ponad dwóch tysięcy lat wcielili się uczniowie z kl. II i III.

         Chór szkolny oraz wybrani soliści z kl. III,IV,VI i VII mieli możliwość zaprezentowania swoich zdolności artystycznych, wokalnych i muzycznych. Piękne dekoracje na Sali gimnastycznej zachwyciły publiczność.

         Artyści wprowadzili widzów w świąteczny nastrój. Historia nowonarodzonego Dzieciątka przeplatana była kolędami i pastorałkami.  Po części artystycznej p. dyrektor Małgorzata Sekulska podziękowała młodym artystom oraz ich opiekunom pani W. Paziaczko, I. Stańczak, E. Tomczyk, J. Chałuś. oraz złożyła życzenia bożonarodzeniowe do których przyłączył się ks proboszcz Jacek Warzecha.

        Następnie wszyscy zgromadzenie zasiedli do stołów wigilijnych i w przemiłej atmosferze spędzili ten wyjątkowy czas.

  • Dzień Babci i Dziadka, Bal Karnawałowy 2024 r.

    Dzień Babci i Dziadka, Bal Karnawałowy 2024 r.

    2024.01.17

     

            Dnia 9 stycznia 2024 roku  hala gimnastyczna w naszej szkole zamieniła się w piękną salę balową. Powodem tych czarów było przyjęcie zorganizowane na cześć znamienitych gości, czyli Babć i Dziadków.  

          Licznie przybyłych, ciepłymi słowami powitała dyrektor Małgorzata Sekulska. W powitaniu nie zabrakło bardzo gorących życzeń, skierowanych do głównych bohaterów uroczystości. Następnie dyrektor  oddała głos młodym artystom, którzy pod okiem swoich nauczycieli przygotowali imponujące przedstawienie. Młodzi artyści zaprezentowali swój talent aktorski i wokalny na najwyższym poziomie.  Występ wprowadził zebranych w nastrój pełen uśmiechu, radości i wzruszeń. Wnuki wręczyły swoim Babciom i Dziadkom pełne miłości czerwone serca.

     

Stronicowanie