Menu

Treść Strony: wykaz lektur

klasy I-III

1. Hans Christian Andersen, Baśnie;

2. Justyna Bednarek, Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek;

3. Jan Brzechwa, Brzechwa dzieciom;

4. Alina Centkiewicz., Czesław Centkiewicz, Zaczarowana zagroda;

5. Waldemar Cichoń, Cukierku, ty łobuzie!,

6. Agnieszka Frączek, Rany Julek! O tym , jak Julian Tuwim został poetą;

7. Mira Jaworczakowa, Oto jest Kasia;

8. Grzegorz Kasdepke, Detektyw Pozytywka;

9. Leszek Kołakowski, Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?;

10. Barbara Kosmowska, Dziewczynka z parku;

11. Maria Krüger, Karolcia;

12. Astrid Lindgren, Dzieci z Bullerbyn;

13. Hugh Lofting, Doktor Dolittle i jego zwierzęta;

14. Marcin Pałasz, Sposób na Elfa;

15. Joanna Papuzińska, Asiunia;

16. Danuta Parlak, Kapelusz Pani Wrony;

17. Roman Pisarski, O psie, który jeździł koleją;

18. Janina Porazińska, Pamiętnik Czarnego Noska;

19. Maria Terlikowska, Drzewo do samego nieba;

20. Julian Tuwim, Wiersze dla dzieci;

21. Barbara Tylicka, O krakowskich psach i kleparskich kotach. Polskie miasta w baśni i legendzie;

22. Danuta Wawiłow, Najpiękniejsze wiersze;

23. Łukasz Wierzbicki, Afryka Kazika;

24. Łukasz Wierzbicki, Dziadek i niedźwiadek.

 

* Kolorem czerwonym wyszczególniono tytuły dostępne w bibliotece w jednym  - dwóch egzemplarzach,

* kolorem niebieskim - tytuły dostępne w wielu egzemplarzach

klasy IV - VI

LEKTURY OBOWIĄZKOWE:

1. Jan Brzechwa, Akademia Pana Kleksa;

2. Janusz Christa, Kajko i Kokosz. Szkoła latania;

3. René Goscinny, Jean-Jacques Sempé, Mikołajek;

4. Rafał Kosik, Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi;

5. Ignacy Krasicki, Bajki;

6. Clive Staples Lewis, Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa;

7. Adam Mickiewicz, Ballady (Powrót taty, Pani Twardowska);

8. Ferenc Molnár, Chłopcy z Placu Broni;

9. Bolesław Prus, Katarynka;

10. John Ronald Reuel Tolkien, Hobbit, czyli tam i z powrotem;

11. Henryk Sienkiewicz, W pustyni i w puszczy;

12. Józef Wybicki, Mazurek Dąbrowskiego;

13. Legendy i podania polskie

LEKTURY UZUPEŁNIAJĄCE:

1. Adam Bahdaj, Kapelusz za 100 tysięcy;

2. Frances Hodgson Burnett, Tajemniczy ogród;

3. Lewis Carroll, Alicja w Krainie Czarów;

4. Aleksander Dumas, Trzej muszkieterowie;

5. Olaf Fritsche, Skarb Troi;

6. Joseph Rudyard Kipling, Księga dżungli;

7. Janusz Korczak, Król Maciuś Pierwszy;

8. Marcin Kozioł, Skrzynia Władcy Piorunów;

9. Selma Lagerlöf, Cudowna podróż;

10. Stanisław Lem, Cyberiada;

11. Kornel Makuszyński, wybrana powieść (np. Szatan z siódmej klasy);

12. Andrzej Maleszka, Magiczne drzewo;

13. Karol May, Winnetou;

14. Lucy Maud Montgomery, Ania z Zielonego Wzgórza;

15. Małgorzata Musierowicz, wybrana powieść (np. Kłamczucha)

16. Ewa Nowak, Pajączek na rowerze;

17. Edmund Niziurski, Sposób na Alcybiadesa;

18. Sat-Okh, Biały Mustang;

19. Henryk Sienkiewicz, Janko Muzykant;

20. Alfred Szklarski, wybrana powieść;

21. Mark Twain, Przygody Tomka Sawyera;

22. Seria Nazywam się... (np. Jan Paweł II, Mikołaj Kopernik).

 

* kolorem czerwonym wyszczególniono tytuły lektur dostępnych w bibliotece w jednym - dwóch egzemplarzach;

* kolorem niebieskim wyszczególniono tytuły lektur dostępnych w wielu egzemplarzach.

 

klasy VII - VIII

LEKTURY OBOWIĄZKOWE:

1. Charles Dickens, Opowieść wigilijna;

2. Aleksander Fredro, Zemsta;

3. Jan Kochanwski, wybór fraszek, pieśni i trenów;

4. Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec;

5. Ignacy Krasicki, Żona modna;

6. Adam Mickiewicz, Dziady cz. II;

7. Adam Mickieiwcz, Pan Tadeusz;

8. Antoine de Saint Exupery, Mały Książę;

9. Henryk Sienkiewicz, Quo vadis,

10. Henryk Sienkieiwcz, Latarnik;

11. Juliusz Słowacki, Balladyna;

12. Stefan Żeromski, Syzyfowe prace;

13. Sławomir Mrożek, Artysta;

14. Melchior Wańkowicz, Ziele na kraterze (fragmenty);

15. Melchior Wańkowicz, Tędy i owędy (fragmenty);

 

LEKTURY UZUPEŁNIAJĄCE:

1. Miron Białoszewski, Pamiętnik z powstania warzszawskiego;

2. Agata Christie, wybrana powieść kryminalna (np. Dwanaście prac Herkulesa);

3. Arkady Fiedler, Dywizjon 303;

4. Ernest Hemingway, Stary człowiek i morze;

5. Barbara Kosmowska, Pozłacana rybka;

6. Jan Paweł II, Przekroczyć próg nadziei;

7. Nancy H. Kleinbaum, Stowarzyszenie Umarłych Poetów;

8. Henryk Sienkiewicz, Krzyżacy;

9. Eric-Emmanuel Schmitt, Oskar i pani Róża;

10. Melchior Wańkowicz, Monte Cassino;

11. Karolina Lanckorońska, Wspomnienia wojenne 22 IX 1939 - 5 IV 1945

 

* kolorem czerwonym wyrózniono tytuły lektur dostępnych w bibliotece w jednym - dwóch egzemplarzach,

* kolorem niebieskim wyróżniono tytuły lektur dostępnych w bibliotece w wielu egzemplarzach (dla każdego ucznia danej klasy).

 

Stopka

Odnośniki

STOPKA_TRESC

Szkoła Podstawowa
w Piekarach

ul. Piekarska 47
96-323 Osuchów

tel: 46 857 49 27
e-mail: sppiekary@wp.pl

6FdZLyn6HbtpxHxCrNXvAAAAAElFTkSuQmCC

Licencja treści

Wszystkie treści zamieszczone na niniejszej stronie będące przedmiotem praw autorskich, o ile nie jest to stwierdzone inaczej, są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska

Wykonawca