Treść Strony: Wszystkie aktualności
Wszystkie aktualności
Stronicowanie
Dzień Strażaka = Dzień Superbohatera
2024.05.2317 maja 2024 r. zapanowała w naszej szkole wyjątkowa atmosfera, pełna podziwu dla bohaterskiej pracy strażaków. Tego dnia obchodziliśmy Dzień Strażaka, a nasi najmłodszi mieli okazję poznawać bliżej tę niezwykle ważną profesję.
Najważniejszym punktem programu, który uświetnił to wydarzenie, była wizyta strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Piekarach. Przybyłych gości przywiła dyrektor Małgorzata Sekulska; podziękowała im za przyjęcie zaproszenia, wyraziła wyrazy uznania dla pracy, jaką wykonują i wręczyła im prezent.
Sukcesy młodych recytatorów
2024.05.22Od wielu lat Mały Konkurs Recytatorski jest jedną z konkurencji Artystycznych Spotkań Szkół, organizowanych co roku przez Mszczonowski Ośrodek Kultury. Tak było również w tym roku.
13 marca 2024 r. 10 naszych recytatorów z klas I-VII stanęło na scenie Mszczonowskiego Ośrodka Kultury, aby zaprezentować przygotowane przez siebie utwory. Każdy z uczstników recytował jeden utwór (wiersz lub fragment prozy). Zgodnie z regulaminem ocenie podlegały: dobór repertuaru, kultura mowy, interpretacja utworu oraz ogólny wyraz artystyczny. Po wysłuchaniu wszystkich uczestników tej artystycznej rywalizacji jury pod przewodnistwem pana Jerzego Łazewskiego - aktora i wykładowcy akademickiego, ogłosiło werdykt. Wśród nagrodzonych i wyróżnionych nie zabrakło i naszych uczniów.
Konkurs "Opowieści z Narnii" - biblioteka w Mszczonowie
2024.05.228 maja przedstawiciele klasy V: Wiktoria Kozioł, Wiktoria Wasiak i Borys Andrychowicz uczestniczyli w konkursie czytelniczym zorganizowanym przez bibliotekę w Szkole Podstawowej im. Jana Adama Maklakiewicza w Mszczonowie, dotyczącym znajomości jednej z lektur tej klasy, a mianowicie ”Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa” C. S.Lewisa.
Konkurs składał się z trzech części. W pierwszej uczestnicy losowali pytania i zadania związane z treścią lektury i biografią autora, w drugiej oceniano nadesłane wcześniej prace plastyczne, przedstawiające portrety bohaterów książki i ostatni etap - to zawody sportowe. Niestety nie stanęliśmy na podium, ale nie brak wiedzy o tym zadecydował tylko czas, który dla naszego trio był największym wrogiem, ponieważ punkty przydzielane były według kolejności wykonania zadania a tempo narzuciła jedna z drużyn. Portret Piotra wykonany przez Wiktorię Wasiak był oryginalny, pracochłonny i wyróżniał się na tle innych prac. Dziękujemy!
Nagrodą dla uczestników literackich zmagań było spotkanie autorskie z Panią Małgorzatą Strękowską- Zarembą - pisarką książek dla dzieci i młodzieży, znaną z serii o Filipku i Detektywie Kefirku, a także „Opowiadań z dreszczykiem”, „Opowiadań z kluczem” oraz wielu innych ciekawych książek, które znajdziecie w naszej szkolnej bibliotece.
Dzień autyzmu
2024.04.30Na całym świecie 2 kwietnia obchodzi się Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony przez ONZ. Głównym przesłaniem tego dnia jest podnoszenie świadomości społecznej na temat spektrum autyzmu. Motywem dominującym obchodów jest kolor niebieski.
W tym roku Szkoła Podstawowa w Piekarach wzięła udział w Konkursie „Niebieskie Igrzyska” organizowanym przez Fundację- Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka z siedzibą w Gdańsku.
W naszej szkole obchody przygotowali nauczyciele terapeuci oraz nauczyciele wychowania fizycznego. W przeprowadzeniu zawodów sportowych pomagali również uczniowie klasy VIII.Dzień Ziemi 2024
2024.04.2622 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. Motyw przewodni na ten rok brzmi „Plastik kontra Ziemia” , który ma na celu zwrócenie uwagi na wpływ plastiku na naszą planetę.
Z okazji obchodów Dnia Ziemi w naszej szkole zostało zorganizowanych kilka akacji, które miały pokazać uczniom jak nasze postępowanie wpływa na naszą planetę.
Dzień bez plecaka 2024
2024.03.26W dniu 21 marca w naszej szkole obchodziliśmy Dzień bez plecaka.Dzień bez plecaka (z ang. No Backpack Day) pierwszy raz zorganizowano w 2012 roku z inicjatywy 8-letniej uczennicy, która chciała zwrócić uwagę na wykluczenie edukacyjne w niektórych częściach świata. Od kilku lat Dzień bez plecaka organizowany jest również w Polsce, jednak jego forma różni się od pierwotnej. Polscy uczniowie i uczennice prześcigają się w pomysłach na to, w czym – zamiast plecaka – przynieść do szkoły książki i zeszyty.Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzn
2024.03.227 marca w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzn.Oficjalnie Międzynarodowy Dzień Kobiet został ustanowiony – 8 marca 1910 roku - upamiętniając protesty kobiet w Stanach Zjednoczonych. Domagano się wtedy równych praw zarobkowych i politycznych dla kobiet. Dzień Kobiet na świecie obchodzony jest w ok. 30 krajach. Nie w każdym z nich obchody przypadają na 8 marca. Dzień Kobiet w Polsce nie jest dniem wolnym od pracy, choć takim przywilejem cieszą się kobiety na Białorusi, Ukrainie i w Rosji. Polki są w miejscach pracy najczęściej obdarowywane symbolicznym kwiatem, czasami otrzymują też drobne upominki – słodycze, kosmetyki.Wycieczka do Warszawy - Kaplica Sykstyńska oraz film pt: „Powołany 2’
2024.03.2114 marca uczniowie z naszej szkoły oraz koledzy ze Szkoły Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Pachach wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzenie wystawy „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo” zlokalizowanej na błoniach stadionu PGE Narodowy. Wystawa, która zawitała do Warszawy prosto z Watykanu, przedstawia freski renesansowego mistrza – Michała Anioła – odwzorowane w kaplicy w jej naturalnej wielkości. Największe wrażenie wywarł na nas pokaz w sali kinowej. Sala kinowa to największy ekran typu LED (prawie 12 milionów punktów świetlnych). Sala Kaplicy Sykstyńskiej to pierwsze na świecie cyfrowe odtworzenie całego pomieszczenia – ponad 1000m2. To największa ekranowa powierzchnia w Europie z 39 najnowszej generacji projektorami laserowymi. Oprócz wrażeń wizualnych zdobyliśmy dużo informacji z dziedziny sztuki – o największych mistrzach włoskiego renesansu i ich dziełach. Kaplica Sykstyńska to wyrafinowane przedstawienie historii chrześcijaństwa.
Drugim punktem wycieczki było obejrzenie filmu pt: „Powołany 2”. „Powołany 2” to kontynuacja internetowego hitu, który stał się fenomenem w sieci i dotarł do milionów widzów na całym świecie. Utalentowany plastycznie Arek doznaje miłosnego zawodu. Wyładowując złość, niszczy ogrodzenie przypadkowego domu. Na jego nieszczęście świadkiem wydarzenia jest ksiądz, który przyjaźni się z właścicielem posesji. Duchowny proponuje Arkowi, że sprawa rozejdzie się po kościach pod warunkiem, że chłopak pomoże w odmalowaniu zniszczonego kościoła. Stara świątynia wkrótce staje się schronieniem dla znajomych Arka, którym grozi poważne niebezpieczeństwo. Ksiądz, widząc problemy, z jakimi mierzą się jego młodzi goście, opowiada im cztery inspirujące, prawdziwe, a do tego szalenie spektakularne historie, których przykład odmienił niejedno życie…
Na zakończenie naszej wycieczki oczywiście nie mogło zabraknąć wizyty w restauracji McDonald's.
"Cudowny chłopak"
2024.03.04Wyjazd uczniów do kina na film pt: „Cudowny chłopak. Biały ptak”
Julian usunięty ze szkoły za znęcanie się nad młodszym kolegą, nie potrafi odnaleźć się w liceum. Jego babcia dzieli się z nim poruszającą historią swojej młodości – żydowskiej dziewczynki, którą ochronił przed wywiezieniem do obozu niepełnosprawny chłopak – Julien. Dobro, które ich połączyło przetrwało II wojnę światową i kiełkuje nadal w kolejnych pokoleniach dzieci, które znajdują w sobie odwagę, aby być dobrymi dla innych. Tak po krótce przedstawia się fabuła filmu, na który wybrali się uczniowie klasy V i VI. Młodzi ludzie mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć historię o nadziei, która uskrzydla, o odwadze, która ratuje życie, o sile dobroci, co odmienia serca. Zaprezentowana historia filmowa była nie tylko znakomitą rozrywką, pigułką wiedzy historycznej, ale przede wszystkim momentem do ogromnych wzruszeń i niecodziennych okazji do przemyśleń: nad sobą i relacjami, jakie często mijają bez echa lub stają się niemymi świadkami czegoś, co nigdy nie powinno się zdarzyć.
Wyjazd na przedstawienie " Piotruś Pan"
2024.02.22W czwartek, 8 lutego, uczniowie klas 1-3 pod opieką pań: p. Bogumiły Zygier, p. Eweliny Kozery, p. Wioletty Paziaczko i p. Jolanty Zdulskiej udali się do Centrum Kultury w Żyrardowie na spektakl teatralny w wykonaniu artystów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia pt.: ,, Piotruś Pan”. Dzieciom bardzo spodobał się główny bohater, chłopiec Piotruś Pan, który nie chciał dorosnąć. Jego życie w Nibylandii upływało na psotach, figlach i przeżywaniu nieskończonej ilości magicznych przygód. Ostatecznie Piotruś zrozumiał jednak, że nie da się przeżyć swojego życia w świecie fantazji. Magiczna, roztańczona, rozśpiewana podróż do Nibylandii z Piotrusiem Panem bardzo podobała się uczniom.
W drodze powrotnej uczestnicy wycieczki odwiedzili restaurację McDonald’s. Po zjedzeniu w niej posiłku, wszyscy w dobrych humorach wrócili do szkoły.
Wycieczka była udana!