Treść Strony: Aktualności z Bajki

Różnorodność jest normą a nie wyjątkiem!

         W ramach Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Magiczna Moc Bajek” rodzice i dzieci z Punktu Przedszkolnego „Bajka” wzięli udział w obchodach Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa, który obchodzimy 21 Marca.

          Zespół Downa – inaczej zwana trisomia 21. – to nie choroba, ale zespół wrodzonych wad genetycznych. Pojawia się w wyniku mutacji w kodzie genetycznym. 21.03 – data ta nie jest przypadkowa. Osoby z Zespołem Downa charakteryzuje bowiem istnienie dodatkowego – 3. chromosomu bądź jego fragmentu w 21. parze chromosomów. Dobrze wiemy, że każdy z nas jest indywidualnością, ma własne pragnienia, zainteresowania, upodobania. Nie ma osób identycznych – różnorodność jest rzeczą naturalną i bez względu na wiek, płeć, czy różnicę  w zapisie DNA, każdy z nas ma prawo do realizowania swoich planów i marzeń. Dlatego też tego dnia zakładamy dodatkową skarpetkę, niepasującą do kompletu, która jest wyrazem tolerancji i jednocześnie symbolizuje solidaryzowanie się z osobami z Zespołem Downa, które mimo różnic genotypowych są radosnymi i pełnymi życia osobami.                

Tym sposobem pokazujemy, że różni nas tak niewiele – jeden dodatkowy, niepasujący chromosom – tak jak nasza dodatkowa niepasująca skarpetka.

  • autor: Dorota Zaniewska
  • Dzień Autyzmu (2)
  • Dzień Autyzmu (3)
  • Dzień Autyzmu (4)
  • Dzień Autyzmu (1)

« wstecz