Treść Strony: Wszystkie aktualności

JAK BEZ WALKI SPRAWIĆ, BY DZIECKO ODRABIAŁO LEKCJE?

 

            Dziecko nie chce odrabiać lekcji? Każda próba nakłonienia go kończy się marudzeniem albo kłótnią? Pamiętaj - niechęć dziecka do nauki nie zawsze wynika z jego lenistwa. Dziecko może być np. przemęczone, niewyspane lub znudzone ciągłą nauką. Jak zatem sprawić, by dziecko odrabiało lekcje? Oto kilka propozycji:

1. Porozmawiaj z dzieckiem o oczekiwaniach związanych z nauką zdalną w domu. Daj mu do zrozumienia, że jest to dla Ciebie bardzo ważne, aby dalej kontynuował naukę. Pozwól też dziecku określić jego oczekiwania odnośnie uczenia się przez Internet. Postarajcie się wspólnie wypracować system, który będzie zadowalał Was oboje.

 

2. Rozmawiaj z dzieckiem. Pytaj, jak mu minął dzień, co się działo dzisiaj, jak żyjesz itp. Ale takie standardowe pytanie nie zaspokoi Twojej ciekawości. Bardzo prawdopodobne jest, że zderzysz się z obojętną reakcją i odpowiedzią typu: „OK.”, „w porządku”, „nic ciekawego”, „było normalnie jak zwykle”. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zapytaj np. „zdarzyło się może coś zabawnego/ zaskakującego/ dziwnego w szkole/ domu/na spacerze? A może było okropnie nudno?”.

 

3. Bądź w kontakcie z wychowawcą. Jeśli nie masz czasu spotkać się osobiście (z zachowaniem odpowiedniej odległości oczywiście! J ), utrzymuj z nim przynajmniej kontakt telefoniczny. Możesz też skontaktować się z nauczycielem za pomocą nowoczesnych technologii, np. Microsoft Teams, Skype, Zoom, Messenger, itd.

 

4. Pilnuj, aby dziecko przystępowało do zajęć lekcyjnych wyspanym i wypoczętym. Upewnij się, że zasiadając do nauki ma wszystko, co danego dnia będzie mu potrzebne do pracy.

 

5. Wspólnie z dzieckiem ustalcie plan pracy, listę zadań. Ucząc się według planu dziecko bez problemu skoncentruje się na danym zadaniu bez obawy, że o czymś zapomniało. Gdy skończy dane zadanie będzie mogło je wykreślić z listy zadań. Tym samym będzie mogło monitorować, ile zadań do wykonania mu zostało.

 

6. Trzymaj się ściśle reguły NAJPIERW LEKCJE, POTEM ZABAWA. Dopilnuj, aby zabawa klockami, gra na komputerze czy oglądanie telewizji następowały dopiero po odrobieniu lekcji. Jeśli zaś lekcji jest bardzo dużo i widzisz, że Twoje dziecko jest po prostu zmęczone, pozwól mu na przerwę. Najpierw jednak jasno ustal czas dozwolony na przerwę.

 

7. Zadbaj o odpowiednie miejsce do nauki dla dziecka. Od czasu do czasu sprawdzaj, czym dziecko się zajmuje (uczy się czy np. gra w gry komputerowe).

 

8. Okaż zainteresowanie przygotowanymi pracami dziecka. Pytaj o zadania, oglądaj wykonane prace. Zanotuj dziecku ważne terminy (np. sprawdziany) w kalendarzu albo wywieś np. na lodówce. Przypominaj dziecku o zbliżającym się terminie.

 

9. Chwal swoje dziecko jak najczęściej! Oglądając prace swojej pociechy, unikaj krytyki (np. „napisałeś te literki bardzo brzydko”, „znów źle zrobiłeś to zadanie”). Zamiast krytykować spróbuj zainspirować dziecko do działania, motywuj je i wzmacniaj, np. „W pierwszej linijce wszystkie literki napisałeś równiutko. Wspaniale!”, „Prawie połowę zadania zrobiłeś dobrze. Brawo!”.

 

10. Pomagaj dziecku w pracy domowej tylko wtedy, gdy tego potrzebuje. Nie wyręczaj go! Rozwiązując zadania samemu zdobędzie potrzebną mu wiedzę oraz rozwinie swoją samodzielność.

 

11. Monitoruj, czy nauczyciel sprawdził pracę domową Twojego dziecka i jak ją ocenił. Jeśli masz dostęp do ocen dziecka, poinformuj go o jego ocenach. Następnie porozmawiaj z dzieckiem o efektach jego pracy.

  • autor: Psycholog - Ewelina Stępniewska
  • 11 SPOSOBÓW ABY DZIECKO ODRABIAŁO LEKCJE

« wstecz