Treść Strony: Wszystkie aktualności

Koronawirus - radzenie sobie ze stresem

Szanowni Rodzice i Opiekunowie,


szerzenie się pandemii jest bardzo stresujące dla wielu osób, zarówno dorosłych jak i dzieci. Nie wszystkie dzieci reagują jednak na stres w ten sam sposób, ale reakcja dzieci zależy w dużym stopniu od tego, jak zachowują się ich rodzice. Rodzice, którzy reagują ze spokojem z pewnością będą doskonałym wsparciem dla swoich dzieci. Ważne jest, aby dać dzieciom poczucie bezpieczeństwa, a także pozwolić im na wyrażenie swoich obaw i emocji. W trosce o naszych uczniów, a także o Państwa,  przedstawiam materiały, które mogą pomóc w redukcji lęku, stresu oraz okazać się pomocą w trakcie dialogu dotyczącego wirusa. 

Najczęstszymi objawami stresu związanego z wybuchem pandemii u dzieci są: smutek, rozdrażnienie, nasilone zamartwianie się, problemy z koncentracją uwagi, unikanie obowiązków szkolnych, bóle głowy i ciała bez konkretnej przyczyny oraz unikanie aktywności, które wcześniej sprawiały dziecku radość.

Natomiast najczęstszymi objawami stresu związanego z wybuchem pandemii u osób dorosłych są: lęk o zdrowie i życie swoje i najbliższych, problemy ze snem i koncentracją uwagi, zwiększenie objawów chorób przewlekłych czy zmiany w nawykach związanych ze spożywaniem posiłków. Ciągłe skupianie się na obecnym problemie może wywołać większy niepokój i stres.

Aby zmniejszyć poziom stresu i lęku oraz pomóc sobie i naszej rodzinie można:
- zrobić sobie przerwę w oglądaniu, czytaniu lub słuchaniu informacji na temat pandemii w mediach;
- regularnie ćwiczyć, rozciągać się, gimnastykować;
- wysypiać się;
- spożywać zdrowe, zbilansowane posiłki;
- ćwiczyć głębokie oddechy, wykonać trening autogenny Jacobsona;
- obejrzeć dobry film, posłuchać muzyki relaksacyjnej;
- ćwiczyć jogę, medytować;
- porozmawiać z najbliższą, zaufaną osobą o aktualnej sytuacji.

Więcej informacji i sposobów radzenia sobie ze stresem związanym z pandemią w załącznikach.

Ponadto zachęcam w wolnej chwili do odwiedzenia poniższych linków:

Link do bezpłatnego webinaru organizowanego przez Uniwersytet SWPS, w którym psycholog dr Ewa Prałgowska odpowie na następujące pytania dotyczące lęku związanego z koronawirusem i jak sobie z nim radzić.

Link: https://www.youtube.com/watch?v=srrPodn3aag

 

Zdaje sobie sprawę, że wielu z Państwa w czasie pandemii pracuje, ale pozwolę sobie poniżej udostępnić linki z pomysłami - co robić w czasie "wolnym". 

https://www.juniorowo.pl/nieferie-co-robic-z-dziecmi-w-domu-dzien-1/
https://nieferie.pl/
https://www.mamawdomu.pl/2020/03/zabawy-w-domu.html

 

To trudne chwile, ale one na pewno miną. Przeczekajmy ten czas, pokażmy, że damy radę. Rozmawiajmy ze sobą, spędzajmy razem jak najwięcej czasu, pomagajmy innym w potrzebie, zjednoczmy się wobec aktualnego zagrożenia i co najważniejsze #zostańwdomu.

    [treść archiwalna]
  • autor: Psycholog - Ewelina Stępniewska

« wstecz