Treść Strony: Wszystkie aktualności

Wycieczka do Warszawy kl. I-III

Dnia 8.X.2018 r. z okazji zbliżającej się 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP, uczniowie klas I-III wraz z opiekunami: Bożeną Pajęcką, Jolantą Zdulską, Bogumiłą Zygier, Martą Kowalską wybrali się na wycieczkę po Starym Mieście w Warszawie.

Stare Miasto w Warszawie wyznacza Plac Zamkowy. Pośrodku Placu Zamkowego wznosi się Kolumna Zygmunta III Wazy i tam też odbyło się spotkanie z panią przewodnik. Wzniesiony, na zrekonstruowanej kolumnie Zygmunt III w jednej dłoni trzyma krzyż, w drugiej szablę. Legenda głosi, że upuszczenie przez władcę szabli będzie początkiem tragedii, która ponownie dotknie miasto. Następnie pani przewodnik zaprowadziła grupę do znajdujących się w pobliżu fragmentów oryginalnej kolumny, zniszczonej podczas II wojny światowej przez Niemców.

            Kolejnym punktem wycieczki był znajdujący się na Starym Mieście – Zamek Królewski. Pani przewodnik opowiedziała o historii oraz przebudowie Zamku Królewskiego. Uczniowie dowiedzieli się, że w 1791 roku Zamek Królewski był miejscem uchwalenia Konstytucji 3 maja. Następnie udaliśmy się na ulicę Świętojańską gdzie znajduje się Bazylika Archikatedralna pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela. Uczniowie z zaciekawieniem przyglądali się murom Bazyliki, po czym w ciszy weszliśmy do środka, aby posłuchać ciekawostek na temat Katedry. Pani przewodnik opowiedziała, że jest to kościół, w którym na przestrzeni wieków odbywały się koronacje, śluby i pogrzeby królewskie oraz, że właśnie tu została zaprzysiężona Konstytucja 3 Maja. W Bazylice spoczywa wielu zasłużonych dla kraju Polaków, m.in.: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Jan Paderewski, Henryk Sienkiewicz, Roman Dmowski czy też Prymas Stefan Wyszyński. Pani przewodnik pokazała także wbudowaną w mury Bazyliki – „Gąsienice niemieckiego czołgu Mina”, który podczas Powstania Warszawskiego zburzył część murów Katedry.

            W dalszej części wycieczki uczniowie zobaczyli: Pomnik Syrenki Warszawskiej – herbu Warszawy, Pomnik Małego Powstańca upamiętniający najmłodszych uczestników Powstania Warszawskiego, Pomnik Jana Kilińskiego – dzielnego szewca, który poprowadził lud Warszawy w czasie Insurekcji Kościuszkowskiej, Pomnik Adama Mickiewicza, Pomnik księcia Józefa Poniatowskiego, Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Pałac Prezydencki, który od 1994 roku jest oficjalną siedzibą Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Wkrótce potem pani przewodnik oprowadziła nas po Placu Piłsudskiego. Na placu został pokazany uczniom Grób Nieznanego Żołnierza – pomnik, który oddaje hołd wszystkim, którzy polegli w walce o ojczyznę. Obok pomnika stanęły urny z ziemią z pozostałych pół bitewnych. Ponadto trafiliśmy na zmianę warty, co dla dzieci było niezwykłym przeżyciem. Uczniowie podczas pierwszej części wycieczki z zaangażowaniem słuchali i odpowiadali na zadawane im pytania, co bardzo cieszyło panią przewodnik jak i opiekunów.

            Po długim spacerze ulicami Starego Miasta nadszedł czas, aby coś przekąsić. Gdy już brzuszki naszych uczniów były pełne wybraliśmy się do kina na animację pt. „Mała stopa”. Była to niesamowita opowieść o przyjaźni, odwadze, radości odkrywania, która wywołała na twarzach naszych podopiecznych wiele uśmiechu. Po seansie, mimo zmęczenia zadowoleni wróciliśmy do autokaru, aby udać się w podróż powrotną do domu.

                                                                                                                                                                                         Marta Kowalska

  • wycieczka kl I-III
  • wycieczka kl. I-III 2
  • wycieczka kl. I-III 3
  • wycieczka kl. I-III 4
  • wycieczka kl. I-III 5
  • wycieczka kl. I-III 6
  • wycieczka kl. I-III
  • wycieczka kl. I-III 7
  • wycieczka kl. I-III 8
  • wycieczka kl. I-III 9

« wstecz